Mieszanka do formowania arkuszy, powszechnie znana jako SMC, jest szeroko stosowana w przemyśle motoryzacyjnym, elektrycznym, transportowym, infrastrukturze i produkcji przemysłowej. Jego wartość wynika nie tylko z właściwości samego kompozytu, ale także z możliwości tłoczenia dużych, złożonych i wysoce zintegrowanych części w powtarzalnych cyklach produkcyjnych.
Dla producentów SMC należy postrzegać jako kompletny system produkcyjny, a nie tylko arkusz kompozytowy. Skład materiału, przygotowanie wsadu, projekt formy, temperatura, ciśnienie formowania, profil zamknięcia prasy i czas utwardzania wszystko wpływa na końcową część.
W tym przewodniku wyjaśniono właściwości materiału, proces formowania tłocznego, wymagania prasy hydraulicznej, kontrolę jakości, zasady projektowania, czynniki kosztowe i zastosowania przemysłowe, które inżynierowie powinni wziąć pod uwagę planując produkcję SMC.
Co to jest SMC i z czego jest wykonany?
SMC to wstępnie impregnowana, wzmocniona włóknami termoutwardzalna masa do tłoczenia, dostarczana w formie arkuszy. Materiał jest zwykle wytwarzany poprzez połączenie ciekłej żywicy, posiekanego zbrojenia, wypełniaczy mineralnych i dodatków przetwórczych pomiędzy foliami nośnymi. Po kontrolowanym okresie dojrzewania materiał osiąga lepkość niezbędną do przenoszenia i formowania tłocznego.
Najpopularniejszą matrycą jest nienasycona żywica poliestrowa , zwłaszcza do ogólnych zastosowań przemysłowych i motoryzacyjnych. Systemy winyloestrowe można stosować tam, gdzie wymagana jest wyższa odporność chemiczna lub zwiększona wytrzymałość, natomiast systemy fenolowe i inne specjalistyczne systemy termoutwardzalne wybierane są do zastosowań wymagających określonych właściwości cieplnych, dymu lub płomienia.
Wzmocnieniem jest zwykle pocięte włókno szklane typu E. Standardowy handlowy SMC często zawiera około 20–35% wagowych włókna szklanego, podczas gdy gatunki konstrukcyjne mogą zawierać znacznie wyższe poziomy wzmocnienia. Dostępne jest również SMC z włókna węglowego do lekkich konstrukcji o wysokiej wydajności, chociaż koszt materiału jest znacznie wyższy.
Równie ważne są wypełniacze i dodatki. Węglan wapnia można stosować do kontrolowania kosztów i reologii, trójhydrat glinu może przyczyniać się do tworzenia preparatów zmniejszających palność, a niskoprofilowe dodatki pomagają zmniejszyć skurcz formy i poprawić jakość pomalowanej powierzchni. Pigmenty, katalizatory, środki zapobiegające przyleganiu do formy i zagęszczacze również wpływają na płynność i utwardzanie masy.
Typowe właściwości materiału SMC
Właściwości SMC różnią się znacznie w zależności od składu żywicy, zawartości włókien, orientacji włókien, obciążenia wypełniaczem i warunków formowania. Dlatego poniższe wartości najlepiej traktować jako typowe zakresy inżynieryjne, a nie specyfikacje uniwersalne.
| Własność | Typowy zasięg | Wspólna metoda testowa | Znaczenie inżynieryjne |
|---|---|---|---|
| Gęstość | Około. 1,7–2,0 g/cm3 | ASTM D792 / ISO 1183 | Określa masę części i zapotrzebowanie na ładunek |
| Zawartość włókna szklanego | Około. 20–35% wag. dla wielu standardowych gatunków | ISO 1172 lub metoda specyficzna dla dostawcy | Wpływa na wytrzymałość, sztywność i płynność |
| Wytrzymałość na rozciąganie | Około. 55–170 MPa | ASTM D638 / ISO 527 | Podstawowa nośność konstrukcji |
| Wytrzymałość na zginanie | Około. 140–250 MPa | ASTM D790 / ISO 178 | Ważne dla paneli, pokryw i obudów |
| Moduł zginania | Około. 8–15 GPa | ASTM D790 / ISO 178 | Wskazuje sztywność zginania |
| Temperatura ugięcia pod wpływem ciepła | Często około 180–210°C dla odpowiednich gatunków konstrukcyjnych | ASTM D648 / ISO 75 | Ocenia wydajność wymiarową pod wpływem ciepła i obciążenia |
| Temperatura zeszklenia | Często około 100–160°C, w zależności od składu żywicy | DMA/DSC | Wskazuje zachowanie matrycy zależne od temperatury |
Wyższa zawartość włókien ogólnie poprawia sztywność i wytrzymałość, ale może również utrudniać wnikanie mieszanki w cienkie ścianki, głębokie żebra lub długie obszary wnęk. Wybór materiału musi zatem być zrównoważony wydajność mechaniczna, formowalność, wykończenie powierzchni, ciśnienie przetwarzania i koszt materiału.
Jak działa formowanie tłoczne SMC
SMC jest najczęściej przetwarzany przy użyciu podgrzewanych form tłocznych z dopasowanego metalu zainstalowanych w hydraulicznej prasie formierskiej. W przeciwieństwie do konwencjonalnego formowania wtryskowego, materiał zwykle nie przechodzi przez system prowadnic i zasuw. Zamiast tego odważone kawałki SMC umieszcza się bezpośrednio w otwartej formie jako starannie zaprojektowany wsad.
Przygotowanie ładunku. Arkusze SMC są cięte i ważone zgodnie z wymaganą masą części i wzorem ładunku.
Załadunek formy. Folię nośną usuwa się, a ładunek SMC umieszcza się w ogrzewanej dolnej wnęce.
Szybkie podejście. Prasa zamyka się szybko poprzez bezdotykową część skoku, co pozwala skrócić niepotrzebny czas cyklu.
Kontrolowane zamknięcie formy. Gdy forma styka się z SMC, prędkość zamykania zmniejsza się, dzięki czemu masa może stopniowo przepływać przez wnękę.
Wzrost ciśnienia. Prasa wywiera wymagane ciśnienie formowania, podczas gdy nadmiar powietrza uchodzi przez system odpowietrzania formy.
Utwardzić i utrzymać ciśnienie. Ciepło z formy aktywuje reakcję utwardzania termoutwardzalnego, podczas gdy prasa utrzymuje ciśnienie.
Otwieranie i wyrzucanie. Po osiągnięciu wymaganego poziomu utwardzenia ciśnienie zostaje zwolnione, forma otwiera się i część jest wyjmowana.
Przycinanie i kontrola. Wypływka jest usuwana i sprawdzane są wymiary krytyczne, stan powierzchni i wydajność części.
Typowe parametry formowania SMC
| Parametr procesu | Typowy zakres początkowy | Co tym steruje |
|---|---|---|
| Temperatura formy | Około. 140–160°C | Skład chemiczny żywicy, grubość części i wymagany czas płynięcia |
| Ciśnienie formowania | Około. 3,5–10 MPa dla wielu konwencjonalnych gatunków | Zawartość włókien, geometria, długość przepływu i wymagania dotyczące powierzchni |
| Formowanie strukturalne pod większym ciśnieniem | Może zbliżać się do 10–15 MPa | Konstrukcje silnie wzmocnione lub trudne do wypełnienia |
| Pokrycie kosztów opłaty początkowej | Często około 50–90% przewidywanej powierzchni ubytku | Wymagany przepływ materiału i orientacja włókien |
| Czas utwardzania / utrzymywania ciśnienia | Często około 60–180 sekund | System żywicy, grubość i temperatura formy |
Wartości te stanowią przydatne okno wyjściowe, ale ostateczna receptura produkcyjna powinna zostać opracowana w oparciu o zalecenia dotyczące przetwarzania wybranego dostawcy SMC i potwierdzona próbami formowania.
Zamknięcie zbyt szybkie po kontakcie może spowodować agresywne poruszenie włókien, uwięzienie powietrza i wygenerowanie nadmiernego wypływu. Zbyt wolne zamykanie może pozwolić na rozpoczęcie utwardzania żywicy przed całkowitym wypełnieniem odległych żeber lub narożników. Dlatego nowoczesne prasy SMC wymagają dokładnej kontroli obu położenie i ciśnienie podczas całego cyklu zamykania.
Wymagania dotyczące projektowania form i pras hydraulicznych SMC
Prasę i formę należy traktować jako jeden system. Wybór prasy SMC wyłącznie na podstawie tonażu nominalnego nie wystarczy, ponieważ wymiary płyty, światło dzienne, skok, sztywność konstrukcyjna, równoległość, prędkość zamykania i układ ogrzewania mogą być równie ważne.
Obliczanie wymaganego tonażu prasy
Podstawowe obliczenia siły docisku rozpoczynają się od przewidywanej powierzchni formowania i wymaganego ciśnienia formowania.
Na przykład, jeśli powierzchnia rzutowanej części wynosi 2000 cm², a proces wymaga ciśnienia formowania 10 MPa, teoretyczna siła wynosi około 2000 kN, co odpowiada w przybliżeniu 204 tonom metrycznym siły.
Prasa produkcyjna powinna zwykle uwzględniać odpowiedni margines inżynieryjny, aby uwzględnić zmienność procesu, obciążenie formy, zatrzymanie wypływki, rozkład obciążenia i przyszłą optymalizację.
Specyfikacje prasowe, które należy sprawdzić
- Wymiary płyty: ślad formy powinien być odpowiednio podparty.
- Światło dzienne: potrzebny jest wystarczający otwór na formę, system wyrzutników i sprzęt do przenoszenia części.
- Udar: prasa musi osiągnąć wymagane pozycje załadunku, zamknięcia i wyrzutu.
- Równoległość płyty: ważne w przypadku dużych form i komponentów przy ścisłej kontroli grubości.
- Sterowanie zamykaniem przy niskiej prędkości: niezbędne do kontrolowanego przepływu SMC.
- Dokładność ciśnienia: poprawia powtarzalność na etapie utwardzania.
- Sterowanie ogrzewaniem: stabilna temperatura formy zmniejsza nierównomierny przepływ i utwardzanie.
- Przechowywanie receptury: przydatne, gdy jedna prasa wytwarza wiele komponentów SMC.
- Interfejs automatyzacji: ważne dla zrobotyzowanego załadunku, rozładunku i produkcji wielkoseryjnej.
Priorytety projektowania form
Projektowanie formy SMC należy rozpocząć od oczekiwanego wzoru wsadu i ścieżki przepływu. Celem jest wypełnienie całego ubytku przed wystąpieniem nadmiernego utwardzenia, przy jednoczesnym uniknięciu niepotrzebnego ruchu włókien.
Wentylacja powinna być zlokalizowana w pobliżu przewidywanych obszarów końcowego napełniania, tak aby uwięzione powietrze mogło uciec bez nadmiernej utraty żywicy lub włókien. Wypływki i krawędzie ścinające muszą kontrolować materiał na linii podziału, podczas gdy obwody grzewcze powinny utrzymywać w miarę jednolitą temperaturę powierzchni formy.
Na szczególną uwagę zasługują głębokie żebra, guzki i wąskie wgłębienia. Jeśli te cechy znajdują się na końcu długiej ścieżki przepływu, materiał może żelować, zanim całkowicie się wypełni. Wkładki muszą być również umieszczone wystarczająco bezpiecznie, aby przeciwdziałać ruchom w miarę wzrostu nacisku prasy i przepływu SMC wokół nich.
Lista kontrolna przeglądu narzędzi SMC
- Masa ładunku i początkowa pozycja ładowania
- Maksymalna odległość przepływu materiału
- Lokalizacja i głębokość otworów wentylacyjnych
- Stan gruntu Flash
- Rozkład temperatury formy
- Wypełnienie żeberka i piasty
- Wstaw lokalizację i przechowywanie
- Układ wyrzutowy
- Dostępność linii podziału w celu konserwacji
- Oczekiwane wymagania dotyczące przycinania
Testy mechaniczne, termiczne i elektryczne
Celem testów jakości SMC nie jest po prostu potwierdzenie, że związek spełnia wymagania karty danych dostawcy. Zespoły produkcyjne muszą sprawdzić, czy rzeczywista wypraska spełnia specyfikację techniczną klienta.
Typowe badania kwalifikacyjne obejmują próbę rozciągania zgodnie z ASTM D638 lub ISO 527, badanie zginania zgodnie z ASTM D790 lub ISO 178, badanie udarności przy użyciu metod takich jak ASTM D256 lub ISO 179 oraz badanie ugięcia pod wpływem ciepła zgodnie z ASTM D648 lub ISO 75.
SMC klasy elektrycznej może dodatkowo wymagać wytrzymałości dielektrycznej, rezystancji izolacji, odporności na łuk lub innych testów elektrycznych. ASTM D149 jest powszechnie określana jako wytrzymałość dielektryczna, podczas gdy ASTM D257 może być stosowana do określania rezystywności objętościowej i powierzchniowej.
Analiza termiczna, taka jak DSC i DMA, może pomóc zweryfikować zachowanie utwardzania i właściwości materiału zależne od temperatury. Części zewnętrzne mogą również wymagać ekspozycji na promieniowanie UV, przyspieszonego starzenia, kondycjonowania wilgocią lub cykli termicznych.
Typowe wady SMC i sposoby ich rozwiązywania
Wady SMC mają zwykle więcej niż jedną możliwą przyczynę. Dlatego skuteczne rozwiązywanie problemów wymaga od producentów wspólnego przeglądu materiału, formy, temperatury i profilu prasy.
| Wada | Najczęstsze przyczyny | Typowe działania naprawcze |
|---|---|---|
| Porowatość / puste przestrzenie wewnętrzne | Uwięzione powietrze, niewystarczająca wentylacja, niewłaściwe rozmieszczenie ładunku, niewystarczająca konsolidacja | Sprawdź odpowietrzanie, wzór napełniania, profil zamknięcia i wzrost ciśnienia |
| Krótkie wypełnienie | Niewystarczający ładunek, zbyt długi przepływ, przedwczesne utwardzanie, niska temperatura formy w niektórych regionach | Potwierdź masę wsadu, zmień położenie wsadu i sprawdź temperaturę oraz ciśnienie na etapie przepływu |
| Nadmierny błysk | Za dużo materiału, nadmierny nacisk formowania, niewystarczająca siła zwarcia, zużycie formy | Sprawdź masę wsadu, wymaganą siłę, powierzchnie podziału i równoległość płyt |
| Separacja włókien | Nadmierny przepływ lub zbyt agresywna prędkość zamykania | Zmniejsz odległość przepływu i zoptymalizuj etap powolnego zamykania |
| Pęcherze | Uwięziony gaz, niepełne utwardzenie lub zła kontrola temperatury | Sprawdź czas utwardzania, odpowietrzanie i jednorodność temperatury formy |
| Wypaczenie | Nierównomierne utwardzanie, gradient temperatury, nierówna grubość lub orientacja włókien | Mapuj temperaturę formy i przeglądaj geometrię, chłodzenie i przepływ wsadu |
| Falistość powierzchni | Skurcz, przepuszczalność włókna, niestabilna temperatura lub nieodpowiedni gatunek materiału | Przejrzyj formułę SMC, powierzchnię formy, ciśnienie i cykl utwardzania |
W przypadku krytycznych części konstrukcyjnych producenci mogą również stosować kontrolę ultradźwiękową, układy fazowane, cięcie lub inne nieniszczące i niszczące metody kontroli w celu wykrycia wewnętrznych pustek lub rozwarstwień. Systemy kontroli optycznej są coraz bardziej przydatne w przypadku powtarzających się defektów powierzchni i kontroli wypływu.
Wytyczne projektowe dotyczące produkcji części SMC
Dobry projekt SMC powinien zapewniać zarówno wydajność strukturalną, jak i przewidywalny przepływ sprężania. Tam, gdzie to możliwe, inżynierowie powinni unikać nagłych zmian grubości, bardzo cienkich przekrojów, po których bezpośrednio występują głębokie żebra i izolowanych ciężkich mas materiału.
Nominalne grubości ścianek ok 2,5–5 mm są powszechne w wielu przemysłowych komponentach SMC, chociaż przy zastosowaniu odpowiednich materiałów i narzędzi możliwe są zarówno cieńsze, jak i grubsze konstrukcje. Tam, gdzie konieczne są zmiany grubości, preferowane są stopniowe przejścia.
Do niezawodnego wydania wymagana jest wersja robocza. Około 1° może być wystarczające w przypadku niektórych gładkich powierzchni, podczas gdy głębsze lub teksturowane geometrie zwykle wymagają więcej. Ostre narożniki wewnętrzne należy zastąpić promieniami, aby poprawić zarówno przepływ materiału, jak i trwałość konstrukcji.
Żebra powinny zapewniać sztywność bez powodowania niepotrzebnego gromadzenia się materiału. W przypadku powierzchni kosmetycznych użytecznym punktem wyjścia może być podstawa żebra stanowiąca około 50–75% grubości sąsiedniej ściany, ale ostateczną geometrię należy sprawdzić w odniesieniu do wybranego systemu SMC.
Wkładki i elementy złączne
SMC może zawierać formowane wkładki metalowe, elementy gwintowane i lokalne wzmocnienie. Płytki powinny charakteryzować się właściwościami odpornymi zarówno na obrót, jak i wyciąganie, unikając jednocześnie ostrych koncentracji naprężeń wokół kompozytu.
Łączniki mechaniczne powinny rozkładać siłę docisku na wystarczającej powierzchni. Wokół mocno obciążonych śrub mogą być wymagane podkładki, lokalne wzmocnienie lub formowane elementy rozkładające obciążenie.
Kleje strukturalne to kolejna szeroko stosowana opcja łączenia SMC z SMC, aluminium, stalą lub wybranymi tworzywami termoplastycznymi. Wszystkie systemy epoksydowe, poliuretanowe i akrylowe mogą być odpowiednie w zależności od szybkości produkcji, temperatury pracy i konstrukcji złącza.
Ponieważ utwardzony SMC jest materiałem termoutwardzalnym, nie można go po prostu stopić i zespawać w taki sam sposób, jak konwencjonalny termoplast. Łączenie ultradźwiękowe lub termiczne jest zatem zasadniczo ograniczone do specjalnie zaprojektowanych zespołów hybrydowych lub wkładek termoplastycznych.
Jakość powierzchni i wykończenie klasy A
Jednym z powodów, dla których SMC pozostaje ważna w przemyśle motoryzacyjnym, jest zdolność do produkcji dużych paneli zewnętrznych z wysokiej jakości malowanymi powierzchniami. Osiągnięcie wyniku klasy A zależy jednak od całego systemu produkcyjnego.
Niskoprofilowe formuły żywic pomagają kontrolować skurcz, ale polerowanie formy, jednorodność temperatury, przepływ ładunku i ciśnienie formowania również wpływają na odczyt włókien i falistość powierzchni.
Typowy proces wykańczania obejmuje:
- kontrola wizualna pod kątem porowatości, odsłoniętych włókien i wad powierzchniowych;
- usuwanie niedoskonałości wypływek i krawędzi;
- czyszczenie w celu usunięcia kurzu, oleju i resztek pleśni;
- w razie potrzeby miejscowe szlifowanie lub aktywacja powierzchni;
- nałożenie podkładu kompatybilnego z SMC;
- aplikacja lakieru bazowego i nawierzchniowego;
- kontrola przyczepności końcowej i wyglądu.
W przypadku malowanych paneli samochodowych proces powlekania powinien zostać zweryfikowany wraz z oceną gatunku SMC, ponieważ zanieczyszczenie powierzchni, porowatość i rozszerzalność cieplna mogą mieć wpływ na ostateczny wygląd.
Gdzie stosuje się SMC w produkcji?
SMC jest najbardziej atrakcyjny, gdy producenci potrzebują złożonej geometrii formowanej wraz z odpornością na korozję, izolacją elektryczną, zmniejszoną wagą lub wysoką integracją komponentów.
Motoryzacja i pojazdy nowej energii
Zastosowania obejmują panele zewnętrzne, maski, osłony konstrukcyjne, osłony podwozia, pokrywy akumulatorów i elementy ochrony elektrycznej. W porównaniu ze stalą odpowiednio przeprojektowane części SMC mogą zmniejszyć wagę, eliminując jednocześnie ochronę przed korozją i łącząc kilka tłoczonych lub spawanych elementów w jedną formę.
Sprzęt elektryczny i elektroenergetyczny
Obudowy elektryczne, skrzynki rozdzielcze, obudowy liczników, części rozdzielnic i konstrukcje izolacyjne korzystają z odporności elektrycznej materiału i odporności na korozję.
Kolej, transport morski i infrastruktura
SMC można stosować do paneli transportowych, obudów urządzeń, konstrukcji użytkowych, pokryw dostępowych, elementów systemów kablowych i innych części narażonych na działanie wilgoci lub warunków korozyjnych.
HVAC i sprzęt przemysłowy
Duże pokrywy sprzętu, obudowy wentylatorów i obudowy maszyn mogą wykorzystać zdolność SMC do integracji żeber, elementów montażowych, występów i złożonych trójwymiarowych powierzchni w jeden formowany element.
Skalowalność kosztów i produkcji SMC
Sama cena surowca nie jest użytecznym sposobem porównywania SMC ze stalą, aluminium lub tworzywami termoplastycznymi. Inżynierowie powinni obliczyć całkowity koszt wyprodukowania akceptowalnej części.
Koszt materiału zależy od masy części netto, ciężaru wsadu, utraty wykończenia i klasy SMC. Konstrukcyjne SMC o wysokiej zawartości szkła, preparaty zmniejszające palność, gatunki o niskiej gęstości i systemy z włókna węglowego mogą charakteryzować się bardzo różną ekonomiką.
Czas prasy jest kolejnym ważnym czynnikiem. Cykl 90-sekundowy i cykl 180-sekundowy generują bardzo różną roczną produkcję z tej samej maszyny formierskiej. Gdy wielkość produkcji wzrasta, automatyzacja obsługi materiałów, załadunku, rozładunku i przycinania może poprawić wykorzystanie i zmniejszyć zmienność związaną z operatorem.
Oprzyrządowanie powinno być amortyzowane przez realistyczny okres produkcji. Jeżeli inwestycja w formę i powiązane oprzyrządowanie kosztuje 200 000 USD i jest wykorzystywana do produkcji 200 000 akceptowalnych części, podstawowy wkład w oprzyrządowanie wynosi około 1,00 USD za część, przed uwzględnieniem konserwacji i naprawy.
Należy uwzględnić również operacje wtórne, takie jak przycinanie, wiercenie, malowanie, klejenie i montaż. W wielu zastosowaniach przemysłowych jedną z głównych zalet SMC jest możliwość wyeliminowania niektórych z tych procesów końcowych poprzez integrację funkcji bezpośrednio z formowanym elementem.
Jak wybrać dostawcę produkcyjnego SMC
Audyt dostawcy powinien obejmować nie tylko tonaż prasy i podaną cenę jednostkową. Producenci powinni sprawdzić zdolność dostawcy do kontrolowania materiałów, narzędzi, parametrów formowania i walidacji części końcowej.
Zalecane punkty przeglądu dostawców
- ISO 9001, IATF 16949 lub certyfikat jakości wymagany przez klienta
- Kontrola partii i okresu przydatności materiału SMC
- Zarządzanie przechowywaniem i dojrzewaniem
- Możliwość śledzenia ciśnienia, położenia, czasu i temperatury prasy
- Konserwacja formy i możliwości systemu grzewczego
- Wsparcie prototypów i produkcji pilotażowej
- PPAP lub zdolność kwalifikacyjna specyficzna dla klienta
- Zasoby dotyczące testów wymiarowych i mechanicznych
- Kalkulacja zdolności produkcyjnych
- Plany awaryjne na wypadek przestoju prasy lub narzędzi
Zrównoważony rozwój SMC i kwestie związane z wycofaniem z eksploatacji
Konwencjonalne SMC wykorzystuje usieciowaną matrycę termoutwardzalną. Po utwardzeniu żywicy nie można po prostu ponownie podgrzać i przetopić w taki sam sposób, jak polipropylen, nylon lub inny materiał termoplastyczny.
Recykling mechaniczny to jedna z praktycznych metod w przypadku niektórych czystych strumieni odpadów SMC. Złom można zmielić i ponownie wykorzystać jako wypełniacz lub wzmocnienie w wybranych zastosowaniach kompozytowych. Obróbka termiczna i piroliza mogą być również technicznie możliwe, szczególnie tam, gdzie można odzyskać cenne zbrojenie, chociaż istotnymi ograniczeniami pozostają względy ekonomiczne i lokalna infrastruktura.
Niektóre odpady złożone można również poddać ocenie pod kątem współprzetwarzania przemysłowego, w przypadku gdy zarówno frakcje organiczne, jak i mineralne mogą mieć wartość.
W przypadku zakładów produkcyjnych w USA wymagania środowiskowe zależą od aktualnego systemu żywic i procesu produkcyjnego. Produkcja wzmocnionych kompozytów z tworzyw sztucznych może podlegać obowiązującym przepisom federalnym, stanowym i lokalnym dotyczącym niebezpiecznych substancji zanieczyszczających powietrze, składników lotnych, powłok i odpadów przemysłowych. Dlatego też obiekty powinny oceniać zgodność w oparciu o swoją specyficzną formułę i proces SMC, zamiast zakładać, że jedna zasada ma identyczne zastosowanie do każdej operacji.
Planujesz projekt formowania SMC?
Wybór prasy hydraulicznej SMC należy rozpocząć od komponentu i formy, a nie tylko od liczby tonażu.
Wuxi PengdaHZ Intelligent Equipment Co., Ltd. dostarcza rozwiązania w zakresie pras formierskich sterowanych hydraulicznie i serwo dla SMC i innych procesów produkcji kompozytów.
W celu wstępnej oceny prasy producenci mogą dostarczyć:
- rysunek części lub model 3D;
- przewidywana powierzchnia formowania;
- gatunek SMC i wymagane ciśnienie formowania;
- masa części i grubość nominalna;
- wymiary formy i masa formy;
- wymagany skok prasy i światło dzienne;
- docelowy czas cyklu;
- roczna wielkość produkcji;
- wymagania automatyzacji.
Dane wejściowe umożliwiają ocenę wymaganych tonaż prasy, rozmiar płyty, skok, światło dzienne, profil prędkości zamykania, kontrola ciśnienia i konfiguracja automatyki dla programu produkcyjnego.
Poproś o ocenę prasową SMCCzęsto zadawane pytania
Jakie są typowe właściwości rozciągające i zginające SMC?
Typowe gatunki poliestru SMC z włókna szklanego mogą zapewniać wytrzymałość na rozciąganie w przybliżeniu w zakresie 55–170 MPa i wytrzymałość na zginanie w okolicach 140–250 MPa. Preparaty strukturalne mogą przekraczać te liczby. Rzeczywiste wartości projektowe należy zawsze pobierać z wybranego gatunku materiału i weryfikować przy użyciu reprezentatywnych części formowanych.
Jaką temperaturę formy należy zastosować w przypadku standardowego poliestru SMC?
W przypadku wielu systemów SMC na bazie poliestru typowym zakresem początkowym jest około 140–160°C. Prawidłowa wartość zależy od receptury, grubości części, długości przepływu i docelowego czasu utwardzania.
Jakie ciśnienie formowania należy zastosować w przypadku SMC?
Wiele konwencjonalnych preparatów SMC działa w zakresie około 3,5–10 MPa, podczas gdy silnie wzmocnione lub trudniejsze części konstrukcyjne mogą wymagać wyższego ciśnienia. Prawidłowa wartość powinna być oparta na wytycznych dostawcy materiału dotyczących przetwarzania i potwierdzona podczas prób.
Jak obliczyć wymagany tonaż prasy SMC?
Pomnóż przewidywaną powierzchnię formowania przez wymagane ciśnienie formowania, a następnie dodaj odpowiedni margines inżynieryjny. Prasę należy również sprawdzić pod kątem wymiarów płyty, skoku, światła dziennego, równoległości i kontroli niskiej prędkości.
Jak można zmniejszyć porowatość SMC?
Sprawdź rozmieszczenie wsadu, lokalizację odpowietrzników końcowego napełniania, profil zamknięcia prasy, wzrost ciśnienia i temperaturę formy. Porowatość jest często spowodowana połączeniem uwięzionego powietrza i nieodpowiedniego przepływu, a nie jednym izolowanym parametrem.
Czy SMC może uzyskać pomalowaną powierzchnię klasy A?
Tak. Odpowiednie niskoprofilowe gatunki SMC pozwalają uzyskać wysokiej jakości malowane powierzchnie, jeśli skład materiału, polerowanie formy, kontrola temperatury, przepływ, ciśnienie i przygotowanie powłoki są odpowiednio kontrolowane.
Które normy ASTM lub ISO są powszechnie stosowane w przypadku SMC?
Typowe odniesienia obejmują ASTM D638 lub ISO 527 dla właściwości przy rozciąganiu, ASTM D790 lub ISO 178 dla właściwości zginania, ASTM D256 lub ISO 179 dla odporności na uderzenia, ASTM D648 lub ISO 75 dla właściwości ugięcia pod wpływem ciepła oraz ASTM D149 dla wytrzymałości dielektrycznej.
Czy SMC można poddać recyklingowi?
Utwardzonego SMC nie można przetapiać jak tworzywa termoplastycznego, ale mechaniczne szlifowanie, zastosowanie jako wypełniacza kompozytowego, wybrane procesy odzyskiwania termicznego i współprzetwarzanie przemysłowe mogą zapewnić opcje wycofania z eksploatacji w zależności od rodzaju materiału i lokalnej infrastruktury recyklingu.







